Wiem, wiem, truskawki w kwietniu to zło i profanacja. Chemia, plastik, aromat truskawek - zapewne lepiej zjeść cukeirka ;) No, ale jak tak baaaardzo chcę się człowiekowi letnich owoców, słońca i żółtego ciasta z truskawkami, to można przymknąć na to oko, prawda? Tym bardziej, jeśli trafi się na przecenę życia - 500 g owoców za 2 zł. No sami powiedzcie, czy to nie jest znak? ;) Ciasto jest żółciutkie z siemieniowymi kropeczkami i różowo-czerwonymi truskawkami, takie jak miało być. Bardzo letnie i słoneczne. Idealne do wtranżalania na trawie, pod kwitnącą czereśnią, rozkoszując się słońcem z Małecką u boku. Charakterystyczne, jaglane z orzeźwiająca nutą limonki (też z promo, hłe, hłe). Najlepsze w dzień pieczenia. Polecam spragnionym letnich smaków. ;)
Wegańskie, bezglutenowe ciasto z truskawkami
Składniki:
- 1/2 szkalnki kaszy jaglanej
- 2 spore łyżki siemienia
- 1,5 szklanki mąki kukurydzianej
- 5 łyzek ksylitolu
- 1/2 szklanki oleju rzepakowego
- szklanka wody
- starta skórka i sok z dwóch sparzonych limonek
- szczypta soli
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody
- 300 g truskawek
Do roboty!
Kaszę i siemię mielimy na mąkę. Suche skłądniki mieszamy w jednej misce, mokre - w drugiej. Płyn wlewamy do suchości, mieszamy. Wylewmy do natłuszczonej lub silikonowej tortownicy. Truskawki myjemy, odszypułkowujemy, przekrawamy wzdłuż. Owoce ukłdamy na cieście, środkiem do góry. Pieczemy 25 minut w 200 stopniach. Smacznego!
mnie akurat teraz truskawki nie kuszą - mam jeszcze swoje, mrożone :) a do Maja-Czerwca niedaleko, także zaraz będą nasze - piękne, zdrowe i pyszne :) w każdym razie, kusi mnie to Twoje ciacho - jest świetne! gdy tylko pojawią się pierwsze letnie owoce z przyjemnością je zrobię:)
OdpowiedzUsuńZrobiłam zgodnie z Twoim przepisem. Właśnie się piecze. Pachnie w całym domu. Mam nadzieję, że będzie pyszne. Pozdrawiam i dziękuję.
OdpowiedzUsuńTrzymam kciuki! Daj znać jak wyszło! :)
UsuńCzy limonkę można zastąpić cytryną?:)
OdpowiedzUsuńPewnie! :)
Usuńczym można zastąpić mąke jaglaną ? czy można np. sojową i kukurydzianą
OdpowiedzUsuń?
Czy mogę zastąpić mąkę kukurydzianą inną?
OdpowiedzUsuńNiestety nie wolno mi kukurydzy